رادیولوژی دیسپلازی اسکلتی

دسیپلازی اسکلتی چیست؟

دیسپلازی اسکلتی یا کوتاه قامتی چیست؟ دیسپلازی اسکلتی که آن را با عنوان کوتاه قامتی یا کوتولگی نیز می‌شناسیم، یک بیماری ژنتیکی است که باعث می‌شود قد فرد کوتاه بماند. دیسپلازی اسکلتی یک اصطلاح عمومی پزشکی است که شامل صدها وضعیت پزشکی میشود که رشد استخوان‌ها و یا غضروف‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در گذشته به این وضعیت کوتولگی گفته میشد اما این افراد اصطلاح کوتاه قامت را به کوتوله ترجیح میدهند. دیسپلازی اسکلتی اشکال مختلف دارد. این وضعیت بر بخش‌های مختلف بدن از جمله اندازه بازوها، پاها، شکم و یا سر تاثیر میگذارد. از این رو این وضعیت را میتوان کوتاه قدی بی تناسب نیز نامید.

شایعترین علت کوتاه قامتی چیست؟ صدها مشکل ژنتیکی می‌تواند باعث دیسپلازی اسکلتی منجر به کوتاه قامتی شود. شایعترین نوع آن آکندروپلازی است. آکندروپلازی یک نقص ماردزادی است که بر رشد استخوان‌ها تاثیر گذاشته و باعث میشود بازوها و پاها کوتاه باشند. متوسط قد افرادی که دچار آکندروپلازی هستند در بزرگسالی حدود 4 فوت (120سانتیمتر) است.

رادیولوژی دیسپلازی اسکلتی کلینیک نسل فردا
رادیولوژی عمومی

رادیولوژی عمومی چیست؟

از طریق رادیولوژی با قرار دادن بیمار در پشت دستگاهی که به فلوئوروسکوپ مجهز است، می‌توان در عرض چند دقیقه قسمت‌های مورد نظر بدن را بررسی کرد.

 

دستگاه‌های رادیولوژی

 

اشعه ایکس یا رنتگن در طبیعت زیاد وجود ندارد و برای کاربرد پزشکی ، این پرتوها باید بوسیله لامپهایی که برای این منظور ساخته شده‌اند تولید شود. در لامپ مولد اشعه ایکس که ظاهری شبیه لامپهای کاتودیک دارد، با بمباران الکترونی قطعه فلز مقاوم و کوچکی که از جنس تنگتن در قطبی از لامپ به نام کانون قرار گرفته، ترازهای انرژی الکتریکی در این فلز به‌هم می‌خورد و انرژی ناشی از جابجایی الکترون‌ها به صورت اشعه ایکس بیرون می‌آید.

الکترون‌هایی که استفاده می‌شوند از سیم پیچ کوچکی در قطب منفی لامپ تولید می‌شوند و با استفاده از خلاء درون لامپ و تحت تأثیر اختلاف پتانسیل که از یک ژنراتور تولید می شود، به کانون لامپ برخورد می‌کنند.

رادیولوژی پلی‌کلینیک ژنتیک نسل فردا