انواع تشنج در نوزادان و علل آن

انواع تشنج در نوزادان و علل آن

انواع تشنج در نوزادان و علل آن


انواع تشنج در نوزادان و معرفی علت های تشنج:

در این مطلب به بررسی انواع تنشنج در نوزادان و برخی از علل آنها پرداخته‌ایم. برای درک بهتر، ابتدا فیلم زیر را تماشا کنید.

انواع تشنج:

تشنج همراه با تب:

نوزاد چشم‌ها را در حدقه می‌چرخاند و دست و پاهایش سفت یا منقبض می‌شود و به شدت تکان می‌خورد و می‌لرزد. از هر صد کودک ۶ ماهه تا پنج ساله بیش از ۴ کودک دچار تشنج تب‌دار می‌شود که محرک آن تب بالا، معمولاً بالاتر از ۱۰۲ درجه فارنهایت است.

اسپاسم یا گرفتگی شیرخوارگی:

نوع نادری از تشنج است که در نخستین سال زندگی نوزاد، معمولاً در بازه سنی ۴ تا ۸ ماهگی، بروز می‌یابد. نوزاد رو به جلو خم می‌شود، بدنش کمانی شکل می‌شود و دست‌ها و پاهایش سفت می‌شود. این گرفتگی‌ها معمولاً هنگام بلند شدن از خواب یا به خواب رفتن یا پس از تغذیه رخ می‌دهد. ممکن است نوزاد صدها بار در روز اسپاسم شیرخوارگی را تجربه کند.

تشنج کانونی:

نوزاد عرق می‌کند، بالا می‌آورد، رنگش می‌پرد و گرفتگی یا سفت شدن یک گروه عضلانی مانند عضلات انگشتان، بازوها یا پاها را تجربه می‌کند. عق زدن، لیس زدن لب‌ها، فریاد زدن، گریه کردن و بیهوشی نیز از علایم احتمالی تشنج کانونی به شمار می‌آید.

تشنج غائب یا صرع کوچک:

نوزاد به فضا خیره می‌شود و در حال فکر و خیال به نظر می‌رسد. نوزاد گاهی به سرعت پلک می‌زند یا به نظر می‌آید دارد چیزی را می‌جود. این حمله‌ها معمولاً کمتر از سی ثانیه طول می‌کشد و چند بار در روز رخ می‌دهد.

تشنج اتونیک یا حمله سقوط:

توان عضلانی نوزاد به یکباره کاهش می‌یابد، در نتیجه نوزاد شل و بدون واکنش می‌شود. سر نوزاد ناگهان می‌افتد یا اگر نوزاد در حال راه رفتن یا روی شکم حرکت کردن باشد، ناگهان نقش زمین می‌شود.

تشنج کلونیک:

نوزاد به شدت تکان می‌خورد یا دست یا پایش سفت می‌شود، ممکن است سمت درگیر به تناوب عوض شود.

تشنج تونیک:

بخش‌هایی از بدن نوزاد، برای مثال دست یا پا، یا کل بدن ناگهان سفت می‌شود.

تشنج میوکلونیک:

گروهی از عضلات، معمولاً عضلات گردن، شانه‌ها یا بالای بازوهای نوزاد، به شدت تکان می‌خورد و می‌لرزد. این نوع تشنج عموماً به صورت خوشه‌ای، چند بار در روز و در چند روز متوالی رخ می‌دهد.

علل تشنج در نوزادان 

علل تشنج نوزادان عبارت است از:

  • آسیب دیدن هنگام تولد 
  • اختلالات مادرزادی
  • تب و عفونت (مانند مننژیت یا آنسفالی)
  • اختلال‌های متابولیسم یا عدم تعادل مواد شیمیایی
  • آسیب‌دیدگی مغزی مادرزادی موسوم به فلج مغزی یا دیسژنزی (Dysgenesis)
    (دیسژنزی اصطلاحی است که به رشد غیرطبیعی نوزاد اشاره دارد)
  • عدم تعادل قند خون
  • کمبود اکسیژن هنگام به دنیا آمدن نوزاد

تشنج مشخص‌ترین علامت بیماری‌های عصبی در نوزادان است.
تشخیص سریع و درمان مناسب تشنج و علت آن، قادر به جلوگیری از ضایعات غیرقابل برگشت عصبی می‌باشد.

دانستنی

آزمایش ژنتیکآزمایش غربالگریانواع تشنج در نوزادانتشنجتشنج در نوزادانتشنج کودکاندانستنی پزشکیژنتیکعلت تشنجغربالگریغربالگری در مشهدکلینیک ژنتیک

هیچ نظری وجود ندارد