پانل ترومبوفیلی (Thrombophilia) و سقط جنین

از دست دادن بارداری مجدد (RPL)، در اوایل یا اواخر دوره بارداری، یک مشکل جدی است که تاثیرات روانی و اجتماعی جدی بر زنان دارد. سقط مکرر به عنوان از دست دادن سه یا بیشتر حاملگی متوالی و بالینی شناخته شده قبل از بارداری 20 هفته تعریف می شود که 1-2 درصد زنان را درگیر می کند. این وضعیت ممکنست به طور اولیه یا ثانویه رخ دهد. ترومبوفیلیا نوعی اختلال انعقادی است که ریسک ترومبوز را در فرد افزایش می‌دهد و می‌تواند در ‌زمینۀ علل ارثی یا اکتسابی ایجاد شود. از علل اکتسابی می‌توان به سن بالا، جراحی، بارداری و زایمان، مصرف OCP، چاقی، هایپرلیپیدمی، دیابت، بدخیمی، نارسایی احتقانی قلب و … اشاره کرد.

 پانل ترومبوفیلی (Thrombophilia) و سقط جنین

ترومبوفیلی یک علت شایع در سقط مکرر می باشد که در 40-50٪ موارد دیده ‌می‌شود. در دوران بارداری شانس تشکیل لخته افزایش می‌یابد و در صورتی که بارداری تحت تاثیر فاکتورهای ترومبوفیلی قرار گیرد، وضعیت استعداد بالای تشکیل لخته بدتر می شود و ممکن است جریان خون را از طریق رگهای مادر کاهش دهد، منجر به ترومبوز وريد عمقي و لخته شدن در رگ‌های خوني جفتي مي‌شود که منجر به محدوديت رشد جنيني و / يا سقط جنين می‌شود.

علل ارثی شامل جهش در ژن‌های متعددی است که مهم‌ترین آنها جهش در ژن‌های (MTHFR (677C>T) و (1298A>C فاکتور V لیدن (FVL) و (PAI-1) (5G/4G) می‌باشد. در صورت وجود جهش در هر یک از ژن‌های کنترل کنندۀ انعقادپذیری خون، خطر تشکیل لخته و بروز حوادث ترومبوتیک به شکل معناداری افزایش می‌یابد.

درمانگاه چند تخصصی ژنتیک نسل فردا با داشتن بخش‌های تخصصی انعقاد و تشخیص مولکولی و تجربه چندین ساله در زمینه انجام آزمایشات پانل ترومبوفیلی و سقط جنین آماده ارائه خدمات به پزشکان گرامی و مراجعین محترم می باشد.

آزمایشات مهمواحد غربالگری

آزمایش ژنتیکآزمایش ژنتیک در مشهدآزمایش غربالگریآزمایش غربالگری در مشهدآزمایشگاه ژنتیک نسل فردابارداریترومبوفیلیتست دوران بارداریتست غربالگریسقط جنینغربالگریغربالگری در مشهدکلینیک ژنتیککلینیک ژنتیک در مشهدکلینیک ژنتیک نسل فردانسل فردا

هیچ نظری وجود ندارد